Gelecekte, Dünya daha hızlı dönecek Bu bizi tehdit ediyorumu?

0

Gezegenimiz daha hızlı dönmeye başlarsa ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Değilse, bir yağmacı yakalayın – hiçbir şey iyi değil. Son zamanlarda, bilim adamları iklim değişikliğinin bir sonucu olarak Dünya’nın daha hızlı dönmeye başlayacağı sonucuna varmışlardır. Uzmanlara göre, gezegen ısınırken, kütlesi yeniden dağıtılacak ve bu da gezegenin daha hızlı dönmesine ve birçok sorun yaratacaktır. Uzmanlara göre, 2200 itibariyle gün 0.12 milisaniye kadar hızlı olacak. Ama bu ne tehdit ediyor?

Gezegenimizin dönme hızı gelecekte neden değişebilir?

Dünya hangi hızla dönüyor?
Başlangıç ​​olarak, gezegenin aniden daha hızlı dönmeye başlamasından korkmanıza gerek olmadığını açıklığa kavuşturacağız. En azından, bu gerçekleşirse, o zaman bizim ömrümüzde olmaz. Bununla birlikte, iklim değişikliğinin Dünya’nın dönüş hızı üzerindeki etkisine ilişkin uzmanların açıklamalarına bakıldığında, soru oldukça ilginç. Peki, dünyanın ne kadar hızlı döndüğünü konuşalım. Gezegenimiz, batıdan doğuya bir yıldız günü ile kendi ekseni etrafında döner. Bu hikayedeki en ilginç şey, sen ve ben Dünya’da olduğumuzdur, ancak rotasyonunu hissetmiyoruz. Bu durum bir uçağın uçuşunu andırıyor – kokpit içindeyiz, ancak hareket hissetmiyoruz.

Gezegenimiz 24 saat içinde ekseni etrafında bir tur atıyor. Bununla birlikte, ekvatorda 40.075 km’ye eşit olan Dünya’nın çevresini unutma. Bu, ekvatordaki herhangi bir nesnenin saatte yaklaşık 1674 km’ye eşit bir hızla döndüğü anlamına gelir. Fakat Kuzey Kutbu’nda (90 derece kuzey enlemi) ve Güney Kutbu’nda (90 derece güney enlemi) kutupların dönme hızı oldukça küçük olduğundan, Dünya’nın dönme hızı neredeyse sıfırdır. Bu nedenle, şu anda bulunduğunuz yer için gezegenin dönme hızını hesaplamak için, enlem kosinüsünü Dünya’nın ekvatordaki dönme hızı ile çarpmanız gerekir (saatte 1674 km).

Gezegenimiz uzaydan görünüyor

Şimdi gezegenin dönme hızının saatte bir buçuk kilometre hızlandığını hayal edelim. Bu tür bir değişiklik, önemsiz görünse de, en tatsız sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçlardan biri, günlerin kısaldığı ve vücudun iç saatinin yeniden oluşturulamadığı sabit bir jetlagdır. Eğer Dünya saatte 200 km hızla dönerse, gezegenin üzerindeki gün 24 saat yerine 22 saat sürecek. Kasırgalar, ekvator ve deprem yakınında deniz seviyesinin yükselmesi – gezegenin aniden daha hızlı dönmeye başlaması durumunda tüm bu olaylar uzun sürmeyecek. Ancak iklim değişikliğinin bununla ne alakası var?

Sıcaklık, dünyanın dönme hızını nasıl etkiler?

Sıcaklık, dünyanın dönme hızını nasıl etkiler?
Bilim adamları, iklim değişikliğinden dolayı tüm dünyada kütlenin yeniden dağıtılmasının gezegenimizin daha hızlı dönmesini sağlayacağını iddia ediyor. Eğer iklim değişikliği olduğu hızlandırılmış durum kötüdür. Atmosferdeki artmış karbondioksit seviyesi dünyayı ısıtır, bunun sonucunda kutup buzulları eriyor. Buzulların erimesi deniz seviyesinde bir yükselmeye neden olacak, böylece kitle yeniden dağıtımı gerçekleşecektir. Durumu daha iyi anlamak için, Meteoroloji Enstitüsü’nden Felix Landerer. Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Max Planck , dönen bir patencinin tanıtılmasını önermektedir. Patenci kollarını uzatırsa, dönüşü yavaşlar ve kollarını vücuduna yaklaştırırsa hızlanır. Bu benzetmeyle, Dünya olduğu gibi “ellerini çekiyor” beline – veya ekvator, daha hızlı dönmesini sağlayacak.

Bilim adamları 2200 yılına kadar günün 0.12 milisaniye daha hızlı olacağını tahmin ediyorlar. Bu önemsiz görünse de, yıl boyunca bu değişim küresel ısınmayı daha da kötüleştirebilir. Gerçek şu ki, daha hızlı dönüş, zaten daha güçlü hale gelen siklonlara ve kasırgalara daha fazla enerji verecektir. Dahası, okyanus ve hava akımlarının transferinin ekvatordan kutup bölgelerine daha az hareket etmesi, yüksek enlemleri daha soğuk hale getirmesi ve tropiklerin daha sıcak olması mümkündür.

İklim değişikliği insanlığa problemler denizi getirebilir

Genel olarak, iklim değişikliği sadece aşırı sıcak dalgaları değil aynı zamanda gezegenimizin dönüş hızındaki bir değişikliği de tehdit ediyor. Umalım ki yukarıda açıklanan her şey asla gerçekleşmeyecek.